NATEČAJ: »Inovativnost mladih: odgovor na izzive mikroplastike v okolju«
Center KemikUm – razvojno inovacijski učni laboratorij, Center za raziskovanje in spodbujanje nadarjenosti in EkoPeF Univerze v Ljubljani Pedagoške fakultete objavljajo razpis za natečaj na temo:
»INOVATIVNOST MLADIH: ODGOVOR NA IZZIVE MIKROPLASTIKE V OKOLJU«
Mikroplastika se v okolju ne razgradi in povzroča trajno onesnaženje naših ekosistemov in prehranskih verig. Raziskave so dokazale povezanost izpostavljenosti mikroplastike z vrsto negativnih (eko)toksičnih in fizičnih učinkov na žive organizme. Evropska komisija si prizadeva oblikovati čim več pobud, ki bi naslovile problematiko nastajanja mikroplastike pri viru. V zadnjih letih lahko tako spremljamo številna mednarodna, kot tudi lokalna gibanja, katerih cilj je ozaveščati ljudi o različnih okoljskih problemih, med njimi tudi o problematiki mikroplastike in prispevati k njihovem reševanju.
Učenci in dijaki, prijazno vas vabimo, da sodelujete v natečaju »Inovativnost mladih: odgovor na izzive mikroplastike v okolju« in postanete pobudniki rešitev pri soočanju s problemom mikroplastike v okolju. Na svoji šoli organizirajte različne aktivnosti, povezane s problematiko mikroplastike. Izhajate lahko npr. iz debatnih skupin, okroglih miz, nato pa načrtujete konkretne aktivnosti in jih izpeljete v lokalnem okolju ter tako prispevate k preseganju težav, ki jih imajo zaradi prisotnosti mikroplastike v okolju živali ipd.
Svoje ideje, aktivnosti oziroma rezultate razmislekov v okviru natečaja boste imeli priložnost predstaviti v obliki videoposnetkov in/ali postrskih predstavitev na zaključnem dogodku, ki bo predvidoma potekal v sklopu Evropske noči raziskovalcev 2022 z naslovom Človek živali in žival človeku.
RAZPISNI POGOJI:
V posameznih kategorijah udeležencev lahko na natečaju sodelujete učenci in dijaki samostojno ali v skupini do petih avtorjev.
Na natečaju lahko sodelujete z videoposnetkom in/ali postrsko predstavitvijo izvedene aktivnosti v lokalnem okolju, ki jo boste izdelali in izpeljali preko pobude za iskanje rešitev pri soočanju s problemom mikroplastike v okolju, s poudarkom na preseganju težav, ki jih imajo zaradi prisotnosti mikroplastike v okolju živali, (pobudo za aktivnost v lokalnem okolju lahko izvedete npr. v obliki organizacije debatnih skupin, okroglih miz, pri čemer boste naslovili čim večje število vrstnikov na svoji šoli).
Komisija bo podelila nagrade za tri najboljše izdelke (videoposnetke in/ali postrske predstavitve) na podlagi kriterijev:
- sporočilna vrednost izdelka z vidika naslavljanja problematike mikroplastike v okolju,
- sporočilna vrednost izdelka z vidika relevantnosti izvedene aktivnosti v lokalnem okolju,
- inovativnost načrtovane in izvedene aktivnosti,
- estetski vidik izdelka.
Vsak izdelek (videoposnetek in/ali postrska predstavitev) naj bo razločno opremljen z naslednjimi podatki:
- naslov izdelka (videoposnetka in/ali postrske predstavitve),
- opis in utrinki izvedene aktivnosti v lokalnem okolju,
- ime in priimek (enega ali več) avtorjev,
- razred/letnik (enega ali več) avtorjev in
- ime osnovne/srednje šole.
Natečaj traja do vključno četrtka, 30. 6. 2022.
Izdelke bo pregledala tri-članska komisija s področij vezanih na vsebino natečaja.
Izdelek do navedenega datuma pošljite na elektronski naslov: kemikum@pef.uni-lj.si (lahko vključite povezavo do datoteke preko oblačnih storitev).
Za dodatne informacije o razpisu smo vam na voljo na elektronskem naslovu:
kemikum@pef.uni-lj.si
Vljudno vabljeni k sodelovanju!
Sodelavci Centra KemikUm UL PEF,
Centra za raziskovanje in spodbujanje nadarjenosti UL PEF in
EkoPef UL PEF
PDF: RAZPIS za natečaj »Inovativnost mladih: odgovor na izzive mikroplastike v okolju«
PDF: PLAKAT za natečaj »Inovativnost mladih: odgovor na izzive mikroplastike v okolju«