Delavnica: KemikUm raziskuje energijske vire

V okviru Centra KemikUm je v kemijskem laboratoriju Pedagoške fakultete, Univerze v Ljubljani, 13. 12. 2018, potekala delavnica z naslovom »KemikUm raziskuje energijske vire«. Delavnice, ki je namenjena učencem 8. in 9. razreda osnovne šole, se je udeležilo 29 devetošolcev iz osnovne šole Stična. Učence so spremljale tudi tri učiteljice kemije, ki so bile za eksperimentiranje navdušene prav tako kot učenci. Dogodek so skupaj s štirimi študentkami študijske smeri dvopredmetni učitelj, Nastjo Brlan, Vesno Hribar, Tajo Klemen in Katarino Mlinarec sooblikovali in pripravili sodelavci Centra KemikUm.

Vsebino delavnice je predstavljala učna vsebina alternativnih virov energije, ki proizvajajo toplotno energijo – biogoriva. Učenci so skozi eksperimentalno delo petih eksperimentov raziskovali proizvodnjo dveh različnih biogoriv – biodizla ter bioetanola. Preizkušali so njune kemijske in fizikalne lastnosti ter dejansko uporabo v praksi gorivne celice in procesa gorenja. Tako učenci kot učitelji se strinjajo, da je bil dogodek kreativen, navdušujoč ter da jih je obogatil za eno življenjsko izkušnjo več. Tako učitelji kot tudi izvajalci delavnice si želijo, da bi tovrstnih sodelovanj bilo čim več.